M. Mažvydo pirmosios lietuviškos knygos 450 metų jubiliejaus emblema

Justina JURGAITYTĖ

Naujas Mažvydas ateina į "Vaidilos" teatro sceną

 Į turinįPapildoma informacijaPaieška


Rytoj "Vaidilos" teatre bus parodyta "Mažvydo" premjera. Šįkart Justino Marcinkevičiaus giesmę pastatė Algirdas Latėnas.

Ir plakatas, ir programėlė su ta pačia Audriaus Zavadskio nuotrauka išduoda, kad aktoriai nepersirengs Mažvydo epochos drabužiais. Mažvydą vaidins pats Algirdas Latėnas, už jo nugaros – visiems gerai pažįstama septintojo dešimtmečio knygų sekcija, būdavusi turbūt kiekviename bute. Tad kuriais laikais vyksta "Vaidilos" spektaklio veiksmas?

– Visais, – atsako režisierius. – Nes tokių asmenybių kaip Mažvydas – pasmerktų, apsėstų – yra visais laikais.

– Ką tik paminėtos Mažvydo "Katekizmo" 450-osios metinės. Ar jūsų spektaklis proginis? Jūs kažkam įsipareigojote užsiversti šitą naštą?

– Kitaip tariant, ar veikalas mums neprimestas "iš aukščiau"? Ne, tokios problemos nėra. Just. Marcinkevičiaus "Mažvydą" aš seniai norėjau statyti. Tik jei ne tas jubiliejus, būčiau dar porą metų palaukęs. Nes tai, dėl ko Mažvydą verta šiais laikais grąžinti į sceną, dar nesusigulėjo, dar per karšta.

Justino Marcinkevičiaus "Mažvydas" pasirodė 1977 metais. Perskaičiau jį tarnaudamas armijoje, kareivinėse už Šv. Petro ir Povilo bažnyčios. Juk tai, kas ten rašoma, buvo visų mūsų lūpose ir mūsų literatūroje, tik kiekvienas rašytojas tai išreikšdavo savaip. Sėdėdavome savo mažuose butuose ir aptarinėdavome – ir gyvenimą, ir lietuvybę, ir literatūrą, ir spektaklius.

– Ar jūsų neslegia ankstesnių – H. Vancevičiaus, P. Gaidžio – "Mažvydo" pastatymų šlovė, patirtis?

– Mes tiek turime pasakyti nuo savęs ir apie save, savo kartą, kad apie tai net nesusimąsčiau. Man pačiam šitas spektaklis kažkoks nenusakomas, lyg be ribų... Gal taip tik prieš premjerą atrodo.

– Ištraukos iš būsimojo spektaklio jau šiek tiek rodytos viešumoje – "Katekizmo" minėjime Operos teatre, Menininkų rūmuose, per Regimanto Adomaičio jubiliejų. Artistai giedojo giesmę Martynui. Ne vienas žiūrovas pareiškė nusivylimą, kad "melodija ne ta", kad ji šiek tiek rusiška. Ausis buvo įpratusi prie Eduardo Balsio muzikos. Kodėl jos atsisakėte?

– Argi anų spektaklių gaidos pridėtos prie pjesės?

____________________________

Naujojo "Mažvydo" muziką sukūrė Faustas Latėnas, scenografiją – Eglė Rakauskaitė ir Gintaras Makarevičius. Benigną vaidins Vaiva Mainelytė, Vilentą – Vytautas Tomkus, Kasparą – Dainius Gaivenonis, Kristupą – Deivis Serapinas (abu pernai baigė Muzikos akademiją). Špitolninkų vaidmenis taip pat atliks jauni aktoriai: Nikodemas – Nerijus Gadliauskas, Mačys – Jurgis Damaševičius, Tirva Gintaras Tubelis, Berankis – Algirdas Gradauskas, jo sužadėtinė Katrikė – Edita Zizaitė, vargonininkas Milkus – Giedrius Arbačiauskas. Ir, kaip sakoma, kiti.

LIETUVOS RYTAS, 1997.02.14,
Menų priedas – MŪZŲ MALŪNAS, Nr. 13 (232)


PaieškaPapildoma informacijaĮ turinį