Unikalųjį leidinį galima pamatyti parodoje

 Į turinįPapildoma informacijaPaieška


Trečiadienį Mokslų akademijos bibliotekoje atidarytoje parodoje, skirtoje pirmosios lietuviškos knygos 450-mečiui, galima pamatyti neseniai atrastą svarbų senosios raštijos paminklą – 1545 metų Jano Sekluciano "Katekizmą", kuriuo rengdamas pirmąją lietuvišką knygą naudojosi Martynas Mažvydas.

Šį svarbų Lietuvos raštijos leidinį Mokslų akademijos bibliotekoje neseniai atrado bibliotekininkė Daiva Baniulienė.

Jis ilgai gulėjo bibliotekos rezerviniame fonde, kol pateko į Retų spaudinių skyrių. Atrastasis "Katekizmas" yra viena iš kartu įrištų šešių knygų, vadinamojo konvoliuto, dalių. Beje, šį konvoliutą sudaro ne tik skirtingais amžiais leistos, bet ir skirtingo formato knygos.

J. Sekluciano "Katekizmas", kurio visas pavadinimas "Katechizmu text prosti dla prostegu ludu', išleistas Karaliaučiuje. Tai – nedidelio formato šešiolikos puslapių gotišku šriftu spausdintas leidinys. Į Mokslų akademijos biblioteką jis greičiausiai pateko iš tuometinio Karaliaučiaus valstybinio archyvo. Spėjama, kad šią knygą į Vilnių atvežė 1945 – 1946 metų ekspedicijų į Karaliaučiaus bibliotekas dalyviai. Manoma, jog tai yra vienintelis J. Sekluciano "Katekizmo" egzempliorius Lietuvoje. Unikalus leidinys yra neblogos būklės, iškritęs tik vienas jo lapas.

LIETUVOS RYTAS, 1997.08.27


PaieškaPapildoma informacijaĮ turinį