Gintaras BLEIZGYS

Minima pirmosios lietuviškos knygos sukaktis

 Į turinįPapildoma informacijaPaieška


Birželio 25 dieną Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Vilniuje, įvyko Pirmosios lietuviškos knygos 450 metų sukakties minėjimo Valstybinės komisijos posėdis. Komisijos pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis neseniai dalyvavo 450-ųjų pirmosios lietuviškos knygos metinių minėjime, kuris įvyko Vašingtone, Kongreso rūmų bibliotekoje. Profesorius buvo maloniai nustebintas amerikiečių susidomejimu Lietuva, sakė, kad Kongreso rūmų bibliotekoje prenumeruojama nemažai lietuviškos spaudos.

Pirmosios lietuviškos knygos 450 metų sukakties minėjimo Valstybinės komisijos veikla finansuojama iš valstybės biudžeto. Komisija rengia įvairių senų lietuviškų spaudinių parodas daugelyje pasaulio kraštų, taip pat remia įvairius renginius pirmajai lietuviškai knygai paminėti, finansuoja su tuo susijusios literatūros leidybą.

Nepamirštas ir Karaliaučiaus kraštas, kur gyveno ir pirmąją lietuvišką knygą išleido Martynas Mažvydas. Šiais metais iš valstybės biudžeto skirta 260 tūkstančių litų Ragainės bažnyčiai restauruoti. Tačiau šio krašto valdžia prieštarauja ir neleidžia vykdyti restauravimo darbų, todėl skirtus pinigus teks panaudoti kitur. Norima Karaliaučiaus krašte steigti lietuvišką internatinę mokyklą, tikriausiai dalis pinigų bus skirta jos tvarkymui.

Komisijos nariai sakė, kad vykdyti komisijos programai valstybė iš biudžeto sąžiningai ir nė kiek nevėluodama skiria lėšų. Kartais vėluoja tik komisijos finansuojamų knygų autoriai.

Tačiau iškyla kita kita problema. Kartais, kai už šios komisijos pinigus išleidžiamos knygos, šį darbą sau prisiima kitos instancijos: į renginius, knygų pristatymus sukviečiama žurnalistų, svečių, tačiau pamirštama pasakyti, už kieno pinigus visa tai daroma.

Posėdžio pabaigoje rodytas naujas filmas "Pirmoji lietuviška knyga", skirtas 450-osioms Martyno Mažvydo "Katekizmo" metinėms. Kaip sakė filmo režisierius Aleksandras Digimas ir konsultantas, Vilniaus universiteto Istorijos skyriaus vedėjas Vytautas Bogušis, filme stengiamasi plačiau parodyti to meto aplinką: koks buvo Vilnius, Lietuva – ne tik Karaliaučiaus kraštas. Tada jau visa Lietuva negalėjo apseiti be savo pirmojo spaudinio.

LIETUVOS AIDAS, 1997.07.02


PaieškaPapildoma informacijaĮ turinį