M. Mažvydo pirmosios lietuviškos knygos 450 metų jubiliejaus emblemaA. JABLONSKIENĖ

Knygos ženklai – pirmajai knygai

 Į turinįPapildoma informacijaPaieška


Metų pradžioje viena po kitos Vilniuje atidarytos dvi tarptautinės ekslibrisų parodos, skirtos pirmosios lietuviškos knygos 450-osioms metinėms.

Kodėl du tarptautiniai ekslibriso konkursai? Nekyla klausimas, kodėl ekslibriso, nes knyga ir grafinis knygos ženklas susiję nuo pat jų ištakų. Bet kodėl tie konkursai – du? Manau tai galima paaiškinti tik tuo, kad jie rengti skirtingų rengėjų, kurie nematė ypatingo reikalo susivienyti.

Dailės akademijos, Dailininkų sąjungos ir Kultūros ministerijos surengtame konkurse, kurio dalyvių darbai eksponuojami "Akademijos" galerijoje, dalyvauja daugiau kaip 100 dailininkų iš 12 šalių. Jame, be dailininkų profesionalų, dalyvauja didžiulis būrys jaunimo – 15 Dailės akademijos studentų ir 40 M.K.Čiurlionio menų ir Kauno dailės gimnazijų moksleivių. Daugumai jų tai buvo ne tik pirmasis "išėjimas į pasaulį", bet ir jėgų teikiantis prisilietimas prie pačių tauriausių dalykų – tautos istorijos, kultūros, paveldo reikšmės dabartiniam gyvenimui.

Dauguma konkurso dalyvių savo darbuose ieškojo konkrečių nuorodų į XVI a. realijas ir patį pirmosios lietuviškos knygos pasirodymo faktą. Todėl labai dažnai sutinkami senovinio folianto, žvakės, plunksnos, šakoto medžio, šviesos spindulių įvaizdžiai. Laiko atmosferą padeda sukurti baroko atributika, senoviniai žemėlapiai, togomis pasipuošę mokslo vyrai, puošnios inkunabulų vinjetės. Ekslibrisai sukurti labai įvairia technika. Šalia tokių tradicijų kaip medžio ir linoraižinys, ofortas, litografija dažnai sutinkama šilkografija, mišri ir kompiuterinė technika.

Manau, kad vertinimo komisija, kuriai pirmininkavo VDA rektorius A. Šaltenis, nelengva buvo apsispręsti, ką apdovanoti premijomis ir diplomais. Dvi pirmosios premijos skirtos V. Daniliauskaitei ir čekų dailininkui V. Hadomskiui. Įdomu, jog abiejuose konkursuose dalyvavusi R. Vaigeltaitė ir viename, ir kitame buvo apdovanota antrąja premija.

Trečioji atiteko žinomam ekslibriso meistrui (jis ir katalogo sudarytojas) V. Juciui. Diplomais apdovanoti A.V. Burba, B. Narbutas, R. Prišmontienė ir R. Krupauskas.

Laureatų darbuose – ne tik istorinės siužetinės kompozicijos pirmosios lietuviškos knygos tema (V. Hadomskis), senojo Karaliaučiaus panoraminiai žemėlapiai (R. Vaigeltaitė), baroko formos, senoji ikonografija, bet ir laisvos šiuolaikinės mąstysenos pavyzdžiai. "Viktorija Daniliauskaitė elegantiškose sidabriškai pilkos ir juodos spalvos kompozicijose meistriškai parafrazuoja neseniai iš gyvųjų tarpo pasitraukusių šiuolaikinės mūsų knygos dailininkų Rimtauto Gibavičiaus, Vinco Kisarausko ir Algirdo Steponavičiaus būdingos kūrybos motyvus, įterpdama jų darbus į kelių šimtmečių lietuviškos knygos istorijos kontekstą" (iš katalogo).

RESPUBLIKA, 1997.01.11.


Į turinįPapildoma informacijaPaieška