Jolanta BENIUŠYTĖ

Martynui Mažvydui ir pirmajai lietuviškai knygai atminti

 Į turinįPapildoma informacijaPaieška


Šiemet rugsėjo 1-ąją, Mokslo ir žinių dieną, Klaipėda atšventė kaip niekad iškilmingai – rekonstruotoje Lietuvininkų aikštėje buvo atidengtas paminklas pirmosios lietuviškos knygos autoriui Martynui Mažvydui. Iškilmėse dalyvavo Lietuvos Prezidentas Algirdas Brazauskas, Seimo nariai, poetas Justinas Marcinkevičius, pretendentas į prezidentus Valdas Adamkus, evangelikų liuteronų vyskupas Jonas Kalvanas, kiti garbūs svečiai ir minia šventiškai nusiteikusių klaipėdiečių.

– Džiugu, kad šis paminklas gražiai įsilieja į Mažosios Lietuvos centro – Klaipėdos miesto erdvę, – sveikindamas sakė prezidentas Algirdas Brazauskas. – Iš visos širdies dėkoju skulptoriui Regimantui Midvikiui, miesto vadovams, taip pat senam bičiuliui, Nepriklausomybės akto signatarui Alfonsui Žaliui. Visi jūs, mieli ir brangūs klaipėdiečiai, dar kartą parodėte savo meilę praeičiai.

Garbė atidengti paminklą buvo suteikta Lietuvos Prezidentui A. Brazauskui, Klaipėdos merui Eugenijui Gentvilui ir organizacinio komiteto Pirmajai lietuviškai knygai įamžinti pirmininkui Alfonsui Žaliui. Paminklą M. Mažvydui palaimino evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Jonas Kalvanas.

Penkiasdešimtmetis paminklo M. Mažvydui autorius Regimantas Midvikis garsus Lietuvoje savo darbais Kražių skerdynių, Rainių miškelio aukoms atminti, Simono Daukanto paminklu Lenkimuose. 1994 m. už Rainių aukų atminimo įamžinimą skulptoriui buvo skirta nacionalinė premija. Paminklas Martynui Mažvydui – pirmasis tokio masto skulptoriaus darbas Klaipėdoje.

– Dar iki Atgimimo tuometinio miesto vadovo Alfonso Žalio iniciatyva Martyno Mažvydo skulptūrą buvo nuspręsta statyti Teatro aikštėje, – pasakojo Regimantas Midvikis. – Konkursą laimėjau aš. Bet vėliau Teatro aikštėje atsirado Anikės skulptūra, o M. Mažvydo paminklui teko ieškoti kitos vietos. Buvo paskelbtas autoriaus, idėjos, vietos konkursas. Laimėjome mudu su architektu Vyteniu Mazurkevičiumi. Granitą kaliau 3 metus, o grynas paminklo modeliavimas prasidėjo gegužės pradžioje. M. Mažvydo portretą sukūriau pernai. Labai džiaugiuosi, kad Klaipėda turės dar vieną smagią aikštę.

Rugsėjo 1-osios vakarą Klaipėdos muzikiniame teatre paminklo Martynui Mažvydui kūrėjams, jo atidengimo iškilmių svečiams suskambo pirmoji lietuviška opera po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje – Giedriaus Kuprevičiaus "Prūsai".

Nepaprasta garbė Klaipėdos miestui ir jo gyventojams, kad M. Mažvydas, anot poeto Justino Marcinkevičiaus, "didysis mūsų Rašto riteris, peržygiavęs visą Lietuvą, priėjo šiandien Baltijos jūrą, apžvelgė tą neaprėpiamą Dievo galybę ir sustojo čia, tarytum švyturys lietuvybei ir tikėjimui, gerumui ir meilei, savitarpio supratimui ir žmogiškumui..."

ŠEIMININKĖ, 1997.09.10, Nr. 36


Į turinįPapildoma informacijaPaieška