Lietuviškos knygos metai baigėsi nuolatine senosios raštijos paroda

Į turinįPapildoma informacijaPaieška


Vilniuje, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, vakar atidaryta nuolatinė paroda “Senoji Lietuvos spauda ir lituanika”. Tai vienas paskutiniųjų visus metus trukusių pirmosios lietuviškos knygos – Martyno Mažvydo “Katekizmo” – 450-osioms išleidimo metinėms skirtų renginių.

Nuolatinė senosios raštijos paroda Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje atidaryta pirmą kartą. Unikalūs jos eksponatai rodomi specialiuose stenduose su signalizacijos sistema. Stendams lėšų skyrė valstybinė komisija. Parodoje galima pamatyti istorinių raštijos paminklų originalus su unikaliais įrašais, ekslibrisais.

Pasak parodos rengėjos Lituanistikos skyriaus vedėjos Silvijos Vėlavičienės, vertingiausia dalis – Lietuvos istorijos šaltiniai: XVI – XVII a. istorinių kronikų originalai su labai vertingomis graviūromis. Čia eksponuojama ir pirmoji spausdinta Alberto Vijūko-Kojelavičiaus Lietuvos istorija, kurios pirmasis tomas lotyniškai išleistas 1650 m. Gdanske, o antrasis – 1669 m. Antverpene. Kituose stenduose galima pamatyti 1599 m. Mikalojaus Daukšos “Postilę”, XIX a. lietuvybės žadintojų – “Aušros” ir “Varpo” leidinių komplektus.

Pristatomos ir spaudos draudimo laikotarpio knygos su suklastotais duomenimis, to paties laikotarpio leidiniai, išleisti rusišku raidynu – “graždanka”. Atskiras stendas skirtas knygoms iš asmeninės Vyskupo Motiejaus Valančiaus bibliotekos su įrašais M. Valančiaus ranka, tarp jų yra ir įrašas apie Simono Daukanto mirtį.

ELTA, BNS, LA

LIETUVOS AIDAS,  1998.01.09, Nr. 5


PaieškaPapildoma informacijaĮ turinį